سایتهای عربی وطرح درس
رائه نمونه طرح درس
تدریس استاندارد وهدفمند عربی دبیرستان بوسيله طرح درس
بسم الله الرحمن الرحیم
عنوان درس: العدد
موضوع درس:
اعداد عربی
منبع مطالعه:
الدرس العاشر
مدت جلسه :
جلسه 90دقیقه
صفحات کتاب :
124-122
کتاب :
عربی 2 انسانی
تهیه کننده :عزی صفت
سرگروه عربی متوسطه ناحیه 3 اصفهان
هدف کلی : اعداد وانواع و کاربرد آن
فعالیت های قبل از تدریس
تدوین هدف های جزیی
منظور معلم از آموزش عبارتند از :
1- بخش متن درس :
الف- فراگیر متن درس را صحیح بخواند.
ب- متن درس را ترجمه نماید و لغات آنرا یاد بگیرد .
ج-با آشنا شود .
2- بخش قواعد :
الف- فراگیر اعداد را بشناسد .
ب- مطابقت آنرا با اعداد فارسی بداند .
ج- ساختار اعداد را بشناسد .
د- با انواع اعداد آشنا شود.
3- بخش تمارین :
الف – اعداد رادرجملات ومتون تشخیص دهد.
ب- اعداد را درجمله به صورت صحیح بکار ببرد .
تدوین هدف های رفتاری
فراگیر پس از پایان قادر خواهد بود :
حیطه های شناختی :
- متن را با اعراب صحیح بخواند
- ترجمه متن را بیان نماید ودرک کند
- با اعداد آشنا شود
دانش
درک وفهم
کاربرد
تجزیه
ترکیب
ارزشیابی
*
*
- تعریف عدد و معدود رابیان کنید .
- اعداد رادر جمله تشخیص دهد
- هر یک از اعداد را مستقلا در چمله ای به کار برد
- ترجمه ی صحیح معادل فارسی را برای هر یک از اعداد رابیان کند .
*
*
*
*
*
*
*
3- تمارین را حل نماید:
*
*
*
*
پیش نیازها ی درسی :
1- تذکر ویادآوری لغات جدید مورد نیاز
2- مروری بر قواعد بیان شده جلسه ی قبل
(ارزشیابی تشخیصی ) : با استفاده از روش پرسش وپاسخ به تفهیم بیشتر ،پیش نیاز ها پرداخته شود
فعالیت های حین تدریس
مراحل تدریس
روش وفعالیت ها ی پیشنهادی
وسایل مورد نیاز
معلم
دانش آموز
زمان دقیقه
1- حضوروغیاب
سوال از نماینده کلاس
شمارش ذهنی دانش آموز
کمک از سرگروه ها
کار برگ دبیر
*
*
2
2- آمادگی وایجاد انگیزه
بیان چند عدد در زبان فارسی و توضیح مفهوم معدود
*
*
3
3- معرفی درس
بیان عدد و معدود و اعراب آنها
گچ وتابلو
*
*
5
4- ارائه تدریس
1- روش همیاری (یاران یاور در یادگیری)
2- پرسش وپاسخ هدفدار
3- روش گروهی یا انفرادی
گچ وتابلو
*
*
20
5- جمع بندی درس
خلاصه قواعد ونکته ها
گچ وتابلو
*
*
10
6- ارزشیابی درس
باکمک "بخوانید و پاسخ دهید" به ارزشیابی درس می پردازیم و عدد و معدود را پیدا می کنیم
کتاب صفحه
112الی 116
*
*
20
7- تعیین تکلیف
استفاده ازمتن درس برای تعیین نمونه عدد و معدود
نمونه – سطر1 از ص 117
نمونه – سطر 2از ص 117
نمونه – سطر 3 از ص 117
- حل نمونه ی تمرین ها درکلاس
10
ارزشیابی :
1- پرسش تکوینی (5نمره ای یا بیشتر ) کتبی وحل آن به شکل گروهی وفردی
2- طرح 20سؤالی بله وخیر یاجواب کوتاه
3- انجام مسابقات فردی یا گروهی
10
تجزیه وتحلیل نمرات :
بررسی نمرات فردی وگروهی ومشخص نمودن میانگین وثبت آن دردفتریا لیست های مخصوص
5
تعیین فعالیت ها ی تکمیلی برای فراگیر :
1- امتیاز دادن به فراگیرانی که برای جلسه بعد آیه یا حدیث متناسب با موضوع درس بیاورند
2- آوردن متون خارج از کتاب
3- معرفی منبع ودادن آدرس از قرآن نهج البلاغه ومفاتیح
4- توجه دادن فراگیر به اهمیت پژوهش ادبی
بسم الله الرحمن الرحیم
عنوان درس:
متنبی و سعدی
موضوع درس: التوابع
منبع مطالعه:
الدرس الثامن
مدت جلسه :
جلسه 90دقیقه
صفحات کتاب :
95-85
کتاب :
عربی 3علوم انسانی
تهیه کننده :عزی صفت
گروه عربی متوسطه ناحیه 3 اصفهان
هدف کلی : توابع ،انواع و کاربرد آن
فعالیت های قبل از تدریس
تدوین هدف های جزیی
منظور معلم از آموزش عبارتند از :
1- بخش متن درس :
الف- فراگیر متن درس را صحیح بخواند.
ب- متن درس را ترجمه نماید و لغات آنرا یاد بگیرد .
ج-با متنبی و سعدی آشنا شود و ضرب المثلهای دو زبان را مقایسه کند .
2- بخش قواعد :
الف- فراگیر توابع را بشناسد .
ب- مطابقت آنرا با توابع فارسی بداند .
ج- تعریف وساختار توابع را بشناسد .
د- با انواع توابع آشنا شود.
ه- موارد مطابقت صفت و موصوف ورابطه ی آنها را بشناسد .
3- بخش تمارین :
الف – توابع رادرجملات ومتون تشخیص دهد.
ب- توابع را درجمله به صورت صحیح بکار ببرد .
ج- اعراب متفاوت توابع رامقایسه کند .
تدوین هدف های رفتاری
فراگیر پس از پایان قادر خواهد بود :
حیطه های شناختی :
- متن را با اعراب صحیح بخواند
- ترجمه متن را بیان نماید ودرک کند
- با دو تن از شعرا در دو زبان فارسی و عربی آشنا شود
دانش
درک وفهم
کاربرد
تجزیه
ترکیب
ارزشیابی
*
*
- تعریف توابع رابیان کنید .
- توابع رادر جمله تشخیص دهد
- دریک جمله تابع مناسب رابه کارببرد
- هر یک از توابع را مستقلا در چمله ای به کار برد
- موارد مطابقت موصوف و صفت را دقیقاً تشخیص دهد
- ترجمه ی صحیح معادل فارسی را برای هر یک از توابع به کارببرد .
- تفاوت بدل و عطف بیان را ذکرکند
- اعراب بدل و عطف بیان و صفت و معطوف و موکد رادرجمله مناسب بکارببرد
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
3- تمارین را حل نماید:
*
*
*
*
پیش نیازها ی درسی :
1- تذکر ویادآوری لغات جدید مورد نیاز
2- چند مثال توابع و ضرب المثلهای فارسی ،شعر ونثر
3- مروری بر قواعد بیان شده جلسه ی قبل
(ارزشیابی تشخیصی ) : با استفاده از روش پرسش وپاسخ به تفهیم بیشتر ،پیش نیاز ها پرداخته شود
فعالیت های حین تدریس
مراحل تدریس
روش وفعالیت ها ی پیشنهادی
وسایل مورد نیاز
معلم
دانش آموز
زمان دقیقه
1- حضوروغیاب
سوال از نماینده کلاس
شمارش ذهنی دانش آموز
کمک از سرگروه ها
استفاده از فرم پیشنهادی گروه آموزشی درس عربی دوره ی متوسطه وپیش دانشگاهی
کار برگ دبیر
*
*
2
2- آمادگی وایجاد انگیزه
خواندن چند بیت شعر با نمونه ی ضرب المثلهای دو زبان مانند :
این دغل دوستان که می بینی مگسانند گرد شیرینی
طارالوشاه علی صفاء ودادهم
وکذا الذباب علی الطعام یطیر
-گچ وتابلو
-کتاب گلستان
-کتاب دهخدا
*
*
3
3- معرفی درس
تعریف داستان گونه ی متن با کمک شعر های فارسی
*
*
5
4- ارائه تدریس
1- روش همیاری (یاران یاور در یادگیری)
2- پرسش وپاسخ هدفدار
3- روش گروهی یا انفرادی
گچ وتابلو
*
*
20
5- جمع بندی درس
خلاصه سه صیاغة ونکته ها
*
*
15
6- ارزشیابی درس
باکمک اختبر نفسک وکارگاه ترجمه به ارزشیابی درس می پردازیم (کتبی یا شفاهی )
*
*
20
7- تعیین تکلیف
استفاده ازمتن درس برای تعیین توابع وانواع آن
نمونه – سطر1 از ص 85
نمونه – سطر 7 از ص 85
نمونه – سطر 4 از ص 86
- حل نمونه ی تمرین ها درکلاس
5
ارزشیابی :
1- پرسش تکوینی (5نمره ای یا بیشتر ) کتبی وحل آن به شکل گروهی وفردی
2- طرح 20سؤالی بله وخیر یاجواب کوتاه
3- انجام مسابقات فردی یا گروهی
10
تجزیه وتحلیل نمرات :
بررسی نمرات فردی وگروهی ومشخص نمودن میانگین وثبت آن دردفتریا لیست های مخصوص
5
تعیین فعالیت ها ی تکمیلی برای فراگیر :
1- امتیاز دادن به فراگیرانی که برای جلسه بعد آیه یا حدیث متناسب با موضوع درس بیاورند
2- آوردن متون خارج از کتاب
3- معرفی منبع ودادن آدرس از قرآن نهج البلاغه ومفاتیح
4- توجه دادن فراگیر به اهمیت پژوهش ادبی
خانم ها خوش زبان- زينعلي (گروه عربي) | موضوع عمومی | شنبه، 19 دی هزار و سیصد و هشتاد و هشت
نظرات 3
ادرس سايتهاي معتبر عربي
http://arabian.blogfa.com/www.almoallaqat.com
معلقات سبعه
http://www.kotobarabia.com/FreeBooks.aspx
كتابهاي عربي
http://www.languageguide.org/arabic
راهنماي عربي
http://www.languageguide.org/im/colors/ar
رنگ ها به عربي
http://www. languageguide.org/im/num/ar
شمارش اعداد به عربي
http://www. languageguide.org/im/dining/ar
وسايل آشپزخانه به عربي
http://www. languageguide.org/im/city/ar
مشخصات شهر به عربي
http://arabian.blogfa.com/cat-1.aspx
آموزش زبان عربي
http:// arabian.blogfa.com/cat-2.aspx
داستان عربي
http:// arabian.blogfa.com/cat-5.aspx
صرف فعل
http:// arabian.blogfa.com/cat-6.aspx
معرفي سايت عربي
http:// arabian.blogfa.com/cat-7.aspx
شاعر و نويسنده عرب
http:// arabian.blogfa.com/cat-8.aspx
سؤالات عربي
http://www.dabirkhaneharabi.com/tadris.php
دبيرخانه راهبري عربي كشور
http://www.1dabirestan.blogfa.com
آموزش دروس اول دبيرستان
http://zabanaarabi.blogfa.com
بانك سؤال عربي دبيرستان
http://althaqlin/sounds/showmaq-106-0html
صحيفه سجاديه با صوت
http://www.tehranedu.com/subparts/gam84/default.asp?pgurl=arabic.asp
گروه آموزشي عربي تهران
http://itf.org.ir/Arabic/Alhuda/alhuda.htm
مجله الهدي
http://itf.org.ir/Arabic/Altahirah/altahirah.htm
مجله الطاهره
http://www.tehranedu.com/links
سايت هاي مفيد آموزشي
http://www.jehat.com/Jehaat/Pr/Poets
شعراي عرب به فارسي
http://www.kotobarabia.com/Publishers.aspx
درخواست كتاب هاي عربي
http://1111111111111.persianblog.com
كتابخانه صوتي
http://aviny.com/Voice/doa-ziarat/doa-01.aspx
دعا و زيارات صورتي
http://www.ahoee.blogfa.com/post-80.aspx
سؤال عربي 1 و 2 و 3
http://www.arabicacademy
فرهنگستان الأزهر
http://www.schoolnet.ir/~tehrani/tehrani/groups/?gid=5&page=wlog
قواعد عربي 1
http://www.arabi1.mihanblog.com
عربي 1
http://www.dovomdabirestan.blogfa.com
نمونه سؤال 2 و 3
http://alishatril1.blogfa.com/post-22.aspx
عربي دبيرستان
http://www.anhaar.com/nuke/index.php
مجله انهار
http://akbar-salmanpanah.blogfa.com
آموزش زبان عربي
www.q8y2b.com
www.q8y2b.com
http://www.iaal.ir
انجمن ايراني ادبيات عرب
http://www.iranianvisitcard.com
نيازمندي هاي رايگان
http://ansari2.khschool.ir
1- مدرسه انصاري خراسان رضوي
http://www.mahdavischool.org
2ـ مدرسه مهدوي تهران
http://www.kdledu.org/arabic%20group/bank%20soal/bank%20soal%20asli.htm
بانك سؤال عربي اول دبيرستان
http://www.almeshkat.net/books/list.php?cat=16
دانلود كتاب جهت دبيران والا مقام عربي
http://www.schoolarabia.net/arabic/index-1.htm
دروس في الصرف و النحو
http://www.ibnontha.jeeran.com
عجائب من اللغه العربيه
http://www.angelfire.com/tx4/lisan/favorites.htm
سايت هاي زبان و ادبيات عرب
http://www.raddadi.com
راهنماي سايت هاي عربي
http://www.iranschools.com/finalExam/One.htm
سؤالات اول دبيرستان
http://khedu.ir
آموزش و پرورش خراسان رضوي
http://www.iranschools.com/finalExam
بانك سؤال
http://www.chap.sch.ir
پايگاه كتاب هاي درسي
http://www.schoolnet.ir/~tehrani/tehrani/groups/?gid=5&page=wlog
دبيرستان زهره تهران
http://www.voiceofarabic.com
شبكه الصوت عربي
http://www.arabicstory.net
القصه العربيه
http://elearning.roshd.ir
سايت آموزشي رشد
http://aliha132002.persianblog.com
گروه ادبيات عرب قم
http://www.languageguide.org/arabic
اشياء به عربي
http://www.sdmdaee.blogfa.com
عربي سوم
http://www.al-shia.com/html/ara
سايت الشيعه بالعربيه
http://www.syriatoday.ca/Arab-poet-5.htm
يادگيري زبان عربي
http://diwan.arabwriters.net/pafiledb.php?action=category&id=1
شعراء العرب
http://www.arabwriters.net/hndex.php
كتاب عربي
http://www.alhikmeh.com/arabic/mktba/quran
+ نوشته شده در سه شنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۹ ساعت 10:18 توسط غلام علی برزگر
|